Wolontariat jako działalność świecka jest związana z istnieniem różnych organizacji. Do najbardziej znanych należy Związek Harcerstwa Polskiego, który w swych celach statutowych ma kształtowanie odpowiednich postaw wśród młodych ludzi. Dla harcerzy cenne są takie wartości jak równość, wolność, tolerancja, przyjaźń, pomoc słabszym itp.
Wiele z nich wywodzi się z zasad religijnych, cnót rycerskich, np. jako wzór stawiany był młodym ludziom Zawisza Czarny, polski rycerz żyjący w czasach Władysława Jagiełły. Związek Harcerstwa Polskiego za szczególne osiągnięcia na polu społecznym został uznany za stowarzyszenie wyższej użyteczności, a także za organizację non-profit, oznacza to że realizując prace na rzecz społeczeństwa nie kieruje się zyskiem. Od 16 lutego 2004 roku jest zarejestrowany jako organizacja pożytku publicznego. Obecnie ZHP liczy około 95 tysięcy członków i prowadzi nadal szereg akcji mających na celu pomoc słabszym, podejmuje działania wspierające osoby chore, poszkodowane, potrzebujące wsparcia. Najstarszą polską organizacją humanitarną jest Polski Czerwony Krzyż, który powstał jako część składowa struktur Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Organizacja w swojej działalności kieruje się siedmioma podstawowymi zasadami, skierowanymi na niesienie pomocy w różnych warunkach bez względu na różnice rasowe, wyznaniowe, stan majątkowy czy też poglądy polityczne.
Ponad 1000 osób – dzieci niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów wzięło udział w spotkaniu noworocznym w parafii pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu. Dla gości proboszcza Andrzeja Raszpli odprawiono uroczystą mszę oraz przygotowano świąteczny poczęstunek. Opłatkiem z zebranymi podzielili się legniccy biskupi, Tadeusz Rybak i Stefan Regmunt. A już po dwóch dniach dzieci na wózkach czekały kolejne atrakcje- kibicowanie na meczu halowej piłki nożnej w hali OSiR-u, podczas którego zbierano pieniądze na wyjazd dzieci do Zakopanego.
czytaj więcej